Перебуваючи в нинішніх умовах, коли вимикають електроенергію, а відсутність електрики тягне за собою зниження теплопостачання і подекуди повну відсутність тепла в системі обігріву багатоквартирних будинків, ми маємо бути обізнаними в цій темі. Звичайно у квартирі ми не отримаємо обмороження, але тривале перебування в морозних умовах змушує бути обізнаним у ряду можливих наслідків переохолодження організму, серед яких і обмороження. Тому розберемо детальніше, як вчасно розпізнати розвиток даного критичного стану.

У першу чергу холод згубно впливає на дрібні кровоносні судини кінцівок. Вони інстинктивно звужуються для збереження тепла, кров приливає до внутрішніх органів, і завдяки цьому підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Тому першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені…

1 ступінь обмороження – відчуття оніміння, поколювання, обпечення. Уражена шкіра бліда, після зігрівання набрякає і червоніє, набуває багряно-червоного відтінку.
2 ступінь – поява пухирців із прозорим вмістом. Після зігрівання шкіри з’являється інтенсивний свербіж і різкий біль в уражених місцях.
3 ступінь – змертвіння всіх шарів шкіри. Пухирі наповнені кров’яним вмістом.
4 ступінь – некроз шкіри і м’язів.

Що робити?
✅ Знайти тепле приміщення
✅ Зняти холодний, вологий одяг/взуття
✅ Викликати “швидку”
✅ Накласти на уражені ділянки чисті, сухі марлеві пов’язки. Не бинтуйте туго!
✅ Якщо постраждалий при тямі, дайте безалкогольні теплі напої
✅ Накрийте постраждалого покривалом
✅ Якщо не знаєте – розпитайте, скільки людина була на холоді тощо (перекажете медикам)
✅ Якщо до приїзду медиків постраждалий знепритомнів і немає ознак життя — розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Що не можна робити?
🚫 НЕ масажуйте й не розтирайте уражені ділянки, не застосовуйте грілки та тощо, щоб зігріти окремі ділянки тіла.
🚫 Не пошкоджуйте пухирі, які утворились на місці обмороження.

Запобігти переохолодженню, та ще критичніше – обмороженню, можна дотримуючись декількох правил:

  • Уникати тривалого перебування на вулиці в холодну погоду, а також уникнення прямого контакту з металевими поверхнями або водою, перебуваючи на морозі.
  • Одягатися відповідно до холодної погоди.
  • “Золоте” правило – це багатошаровість. Саме багато шарів одягу не лише добре зігрівають, а й рятують від перегріву. Ближче до тіла найкраще одягати нижню білизну та шкарпетки з натуральних (бавовняних) тканин та термобілизну, а за її відсутності – футболку + колготки або футболку + підштаники. Далі теплий та вільний одяг. Чим більше на вас буде шарів одягу, тим легше утримати тепло, оскільки між різними шарами одягу утворюється прошарок із повітря. Крім багатошаровості важливо, щоб одяг був просторим і не сковував рухів.
  • Зручне та тепле взуття. Пам’ятайте, що взуття повинне бути за розміром. Дуже важливо носити взимку зручне зимове взуття з хутряною підкладкою і на стійкій підошві. Якщо взуття буде тісним і перешкоджатиме нормальному кровообігу, ваші ноги швидко втрачатимуть тепло.
  • Найбільше тепла виходить через відкриті ділянки тіла (зап’ястя, шию). Тож не рекомендується носити вкорочені штани та занижені шкарпетки, відкриті зап’ястя та неприкрита шия – як результат ми мерзнемо навіть за найтеплішої куртки.
  • Обов’язково оберігайте голову від холодних температур та вітру. Однак, якщо ви багато рухаєтесь, то варто обирати не занадто теплі шапки. Є загроза спітніти, а на морозі це ще гірше, ніж змерзнути.

❗ Важливо розуміти,що переохолодження тягне за собою простудні захворювання, а обмороження є передвісником серйозних ускладнень. Тому при появі симптомів обмороження варто не зволікати зі зверненням за медичною допомогою.
Інформацію для вас підготувала сімейний лікар нашого центру Поргабська Юлія Анатоліівна.