Звертаємо Вашу увагу, що починаючи з квітня, рецептурні препарати в аптеці можна бути отримати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом.
Про це нововедення розповідає сімейний лікар нашого центру Борисенко Наталія Олександрівна.

З впровадженням електронного рецепта на всі рецептурні препарати у наших пацієнтів виникає безліч питань, що цілком природно, адже тепер ця норма пошириться на велику групу ліків, які вживають українці. Спробуємо відповісти на ваші хвилювання та запитання.
Якщо ж після прочитання даного посту Ваші питання залишаться, ми радо допоможемо знайти відповідь в коментарях під постом.

На які ж ліки потрібний електронний рецепт?
Електронні рецепти виписуються виключно на ті рецептурні лікарські засоби, які містяться в Державному реєстрі лікарських засобів, http://www.drlz.com.ua/ а отже є зареєстрованими в Україні в установленому законом порядку.
🔸 антибіотики;
🔸 протисудомні засоби;
🔸 гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
🔸 препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
🔸 деякі антигельмінтні препарати;
🔸 деякі антигістамінні засоби;
🔸 кроворозріджуючі препарати;
🔸 антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
🔸 стероїдні лікарські засоби;
🔸 деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

«Навіщо? Раніше купували самостійно і все було добре!»
Неправильне використання та самолікування рецептурними лікарськими засобами може мати катастрофічні наслідки для здоров’я пацієнта в короткостроковій та довгостроковій перспективі. Адже кожна пігулка має протипокази та побічні дії, що можуть загрожувати здоров’ю споживача без лікарського контролю.

За рецептом мають відпускатися лікарські засоби:
🔸 що можуть загрожувати здоров’ю споживача без лікарського контролю;
🔸 що часто використовуються неправильно великою кількістю споживачів;
🔸 до складу яких входять речовини, дія і/або побічні ефекти яких потребують подальшого вивчення;
здебільшого призначені для парентерального застосування;
🔸 віднесені до наркотичних або психотропних відповідно до чинного законодавства;
🔸 які при неправильному застосуванні можуть становити суттєвий ризик зловживання, звикання чи застосування лікарського засобу із незаконною метою;
🔸 застосування яких може призвести до серйозних побічних ефектів;
🔸 призначені для застосування тільки в умовах стаціонару або для лікування захворювань, діагноз яких може бути встановлений в умовах стаціонару або у закладах, що мають необхідне діагностичне устаткування.

Які лікарі можуть виписувати е-рецепти? Чи можна отримати паперовий рецепт?
🔸Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП.
🔸У разі відсутності технічної можливості сформувати е-рецепт в ЕСОЗ, або ж за бажанням пацієнта отримати паперовий рецепт, лікар має змогу зробити призначення ліків на паперових бланках затвердженої форми.

Попри запровадження е-рецепта, існують категорії препаратів, призначення яких відбувається виключно за паперовим рецептом. До них відносяться :
🔸 лікарські засоби, що виготовляються в умовах аптеки за індивідуальними прописами лікарів;
🔸 лікарські засоби, що придбаваються за кордоном для власного використання;
🔸 лікарські засоби, придбання яких фінансується за кошти місцевих бюджетів або інших бюджетних програм (наприклад, відповідно до постанови КМУ від 17.08.1998 № 1303);
🔸 медичні вироби і засоби реабілітації.

⚠️У решті випадків лікуючий лікар зобов’язаний виписати пацієнту електронний рецепт, який має містити номер та код погашення!

Скільки дійсний е-рецепт та на який період можна його отримати? Чи можна отримати його дистанційно?
🔸Будь-який рецепт має свій обмежений строк дії. Це стосується як паперових рецептів, так і електронних.
🔸Строк дії рецепта на рецептурний лікарський засіб становить – 30 днів з дня його виписування. На наркотичні (психотропні) препарати – лише 10 днів.
🔸Максимальний період курсу лікування за рецептом не може перевищувати 90 днів.
🔸Лікар може виписати е-рецепт дистанційно у певних випадках, зокрема, якщо пацієнту необхідно продовжити лікування або у разі хронічного чи затяжного захворювання.

Чи можна придбати меншу кількість ліків за рецептом, ніж призначив лікар?
Так, ви зможете погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж вам призначив лікар. Так ви зможете одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату (наприклад, блістер чи ампулу). При цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно.

Що робити якщо смс повідомлення випадково видалили?
Код погашення та номер рецепта можна побачити в інформаційній довідці, яку лікар може надіслати пацієнту засобами комунікації. Або повторно надіслати повідомлення ще раз. Сподіваємось Ви не відчуєте дискомфорту та отримаєте лише позитивні враження від даного впровадження. Лікарі нашого центру пройшли навчання та володіють навичками виписування електронних рецептів та завжди на зв’язку, щоб надати необхідну допомогу.
Міцного здоров’я!