11 квітня – Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона.
Про це захворювання, симптоми та як розпізнати цю хворобу розповідає сімейний лікар нашого центру Бородіна Катерина Юріївна.
 
Хвороба Паркінсона – це повільно прогресуюче неврологічне захворювання.
Хвороба Паркінсона не впливає на тривалість вашого життя, але вона може істотно змінити його якість.
У більшості випадків етіологія невідома. В рідкісних випадках причиною може бути дефект гена, який спричиняє розвиток захворювання ще до 50 річного віку.
Прогресування хвороби Паркінсона поділяють на 5 стадій: від ранніх ознак (стадія 1) до кінцевої стадії захворювання, коли симптоми найгірші і людина потребує цілодобового стороннього догляду (стадія 5). Проміжок між цими стадіями може займати не один десяток років.
 
Як запідозрити хворобу Паркінсона у своїх рідних? Треба звернути увагу на притримані їй симптоми:
🔸 Зазвичай односторонні на початку. Потрібно шукати інші причини, якщо у пацієнта симетричні двосторонні симптоми без тремору.
🔸 Тремор спокою спостерігається приблизно у 75% пацієнтів, тремор грубий, який зникає під час рухів.
🔸 Незвична поза, з часом постава стає згорбленою.
🔸 Схильність до падінь
🔸 Плаксивість, порушення ковтання, тихий голос.
🔸 Порушення поведінки під час швидкої фази сну, легкі порушення пам’яті.
🔸 Підборіддя може тремтіти, але тремор голови не типовий (тремор голови за типом “ні-ні” – хвороба Паркінсона малоймовірна).
🔸 В залежності від типу тремору ригідність може бути постійною (ригідність за типом свинцевої труби) або як ритмічне відчуття опору (ригідність за типом зубчастого колеса).
🔸 Гіпокінезія проявляється слабкістю рухів (акінезія) та сповільненням рухів (брадикінезія).
🔸 Міміка збідніла та кліпання очима рідше, обличчя стає схоже на маску, мова може бути монотонна.
🔸 Письмо сповільнюється, а букви стають меншими (мікрографія).
🔸 Руки зігнуті, відмашка при ходьбі зникає (тобто, зменшується співдружність рухів), кроки стають коротшими, ходьба – човгаюча та повільна. Зменшення співдружності рухів за рахунок однієї сторони – це ранній симптом.
 
Діагноз встановлюється клінічно, тому при перших ознаках потрібно звернутись до сімейного лікаря чи невролога. «Золотим стандартом» лікування хвороби Паркінсона являються препарати леводопи. В багатьох дослідженнях було доведено, що своєчасно розпочате лікування продовжує тривалість життя пацієнтів з хворобою Паркінсона більш ніж на 5 років. А також, що не менш важливо, якість життя пацієнтів буде значно вищою. Коли і які препарати слід приймати, повинен вирішити лікар невролог, враховуючи симптоми пацієнта.
 
Бажаєте дізнатися більше про це захворювання? Запрошуємо вас вже сьогодні, 11 квітня на лекцію “Хвороба Паркінсона: міфи і реальність” від нашої школи “Абетка здоровя”. Сімейний лікар Бородіна Катерина Юріївна підготувала для вас корисну та практичну інформації про цю хворобу.
 
Ви зможете задати питання та отримати вичерпні відповіді. Чекаємо на вас з 13:00 до 15:00 за адресою: Гаврилівська амбулаторія, вул. Свято-Покровська, 58.