Гемофілія – одне з найтяжчих генетичних захворювань – це спадкова коагулопатія, що характеризується порушенням згортання крові в результаті дефіциту певних внутрішніх чинників згортання. Що таке гемофілія, хто опиняється в групі ризику, симптоми хвороби та про методи лікування сьогодні вам розповідає лікар-педіатр нашого центру Гончарук Марія Олександрівна.

В Україні зареєстровано понад 2600 хворих на гемофілію, але це неповні дані. У нашій країні велика кількість випадків недовиявляють. Згідно зі світовою статистикою, один хлопчик з 10 тисяч немовлят народжується з гемофілією.

Захворювання виникає в основному у чоловіків; жінки є носіями (хворіють дуже рідко). У 30–50 % хворих мутація є спонтанною, а сімейний анамнез негативний. Гемофілія B зустрічається в 6–7 разів рідше, ніж гемофілія A.

У даний час виділяють три види гемофілій:

🔸 гемофілія А
🔸 гемофілія В (хвороба Крістмаса)
🔸 гемофілія С

 Для гемофілії є характерними:

1. Невідповідність кровотеч травмам, які наносяться.
2. Кровотечі виникають не одразу ж після травми, а через деякий час – 1,5-2-3
годин після травми (спочатку утворюється первинний тромб – тромбоцитарна ланка гемостазу, але не утворюється вторинний тромб – коагуляційна ланка гемостазу).
3. Кровотечі довготривалі (кілька годин, діб), виникають після порушення цілісності шкіри, слизових.
4. Періодичність крововиливів – в підшкірно-жирову клітковину, м’язи (гематоми), суглоби (гемартрози).

При легких ступенях геморагічний синдром може вперше насторожити навіть в 20 років. Проте у більшості випадків симптоми з’являються протягом 1-3 років життя появою підвищеної кровоточивості, що виявляється при порізах, ударах, медичних втручаннях. Можуть виникати гематоми і глибокі крововиливи, при випаданні молочних зубів – кровотечі.

Провідною клінічною ознакою є посттравматичні і спонтанні крововиливи в крупні суглоби (гемартрози), а також сильні кровотечі при травмах.

Залежно від віку і тяжкості захворювання уражується від одного до 8-12 суглобів, у зв’язку з чим хворі вже у віці 15-20 років можуть ставати інвалідами. Небезпеку для хворого являють легко виникаючі масивні субфасціальні, міжм’язові, зачеревні гематоми, що вміщають від 0,5 до 3 л крові. Грізним симптомом гемофілії є ниркові (у 15-30 % хворих) і шлунково-кишкові кровотечі.

На сьогодні найбільш ефективним методом терапії гемофілії, яке дозволяє зберегти пацієнту можливість вести нормальний спосіб життя, є профілактичне введення необхідної кількості концентратів факторів згортання крові протягом усього життя пацієнта.

Слідкуйте за своїм здоровям, вчасно звертайтесь до лікаря, ми завжди готові допомогти.
Читайте наші статті, адже ми готуємо корисні матеріали, де ви можете дізнатися про методи профілактики та лікування. 
Будьте здорові!