В усі часи здоров’я – це цінність. На жаль мало жінок і чоловіків заздалегідь дбають про своє здоров’я, до щорічних чек-апів (обстеження організму без симптомів) ставляться не завжди серйозно.

Про профілактичні огляди, про їх важливість та рекомендовані щорічні чек-апи розповідає лікар-терапевт нашого закладу Гнатюк Наталія Олександрівна.

🔰Профілактичні огляди спрямовані на збереження жіночого і чоловічого здоров’я та своєчасне виявлення хвороб. За своїм здоров’ям потрібно стежити постійно. Щоправда, про це згадуємо інколи пізно, а інколи занадто пізно. Таке ставлення до себе, є однією з причин, виявлення онкологічних захворювань у занедбаних стадіях. Зокрема, останні роки 25% хворих дізналися про свій онкодіагноз, коли хвороба була у ІІІ-ІV стадії.

«Чек-ап – це своєрідний скринінг, який в ідеалі потрібно робити раз в рік. І тоді, коли немає симптомів. Звісно, можливі додаткова діагностика, все залежить від ситуації конкретної людини, анамнезу, але це вирішує лікар. До того ж пояснює актуальність обстежень. Самостійно не потрібно здавати ніяких онкомаркерів, лише після консультації з медиками. Ці обстеження не завжди допомагають уникнути раку. Зазвичай, з їх допомогою можна виявити хворобу на ранній стадії, коли пухлину легше лікувати і коли можна домогтися пожиттєвої ремісії. Крім того, комплексні, регулярні обстеження допомагають зменшити смертність від злоякісних новоутворень.

🔶Онкологічний чек-ап для жінок
1. Огляд у гінеколога – в ідеалі раз в рік,
2. ПАП-тест (скринінг раку шийки матки) – з 21 року, або через три роки від початку статевого життя,
3. УЗД органів малого таза,
4. УЗД молочних залоз до 40 років, після 40 – мамографія, консультація мамолога,
5. Кал на приховану кров після 50 років (скринінг колоректального раку),
6. УЗД щитоподібної залози
7. Часто болить шлунок – гастроскопія раз в рік,
8. Колоноскопія – щорічно після 40 років. Так, процедура не з приємних, але з доведеною ефективністю профілактики колоректального раку,
9. Флюорографія/рентген грудної клітини – профілактика/раннє виявлення раку легень,
10. УЗД внутрішніх органів,
11. Обстеження родимок, пігментних плям, невусів, аби вони не перетворились на рак шкіри/меланому.

🔷Онкологічний чек-ап для чоловіків
1. Флюорографія/рентген грудної клітини – профілактика/раннє виявлення раку легень.
2. Колоноскопія (після 40 років щорічно) – профілактика колоректального раку.
3. УЗД внутрішніх органів (печінка, селезінка, жовчний міхур і протоки, нирки, підшлункова залоза).
4. Консультація уролога + аналіз крові, який визначає вміст крові простат-специфічного антигену (ПСА). Після 45 років щорічно, з метою профілактики раку простати.
5. УЗД щитоподібної залози.
6. Обстеження родимок, пігментних плям, невусів – профілактика раку шкіри/меланоми.

Це короткий список найбільш важливих обстежень. При появі якихось симптомів, скарг, вивченні родинного анамнезу, цей список звичайно розширяється. Або, за рекомендацією лікаря, частота певної процедури буде частіше/рідше. Хтось скаже: зараз це не на часі. Але це не так, якщо ви в умовно безпечному місці, то на часі.

Онкологічний чек-ап сьогодні – це впевненість завтра.
Турбота про здоров’я – це своєчасні візити до лікарів, це регулярні профілактичні обстеження, які необхідні, навіть коли нічого не болить. І їх рекомендовано проходити як жінкам, так і чоловікам для того, щоб переконатися, що все в порядку з організмом/здоров’ям, або виявити хворобу на ранній стадії.

А перед тим як відкласти чек-ап на звичне «потім», наступний місяць, рік – пам’ятайте, що більшість онкозахворювань лікарі можуть виявити і вилікувати на ранніх стадіях. Однак для цього потрібно періодично проходити профілактичні огляди організму.