Кожну годину в Україні помирає жінка від раку молочної залози. Захворюваність на рак молочної залози в Україні посідає 1-е місце серед усіх злоякісних пухлин, які виявляються у жінок.
Щорічно 20 жовтня у всьому світі звертають увагу на необхідність своєчасного виявлення перших ознак раку молочної залози.
Лише 3-5 хвилин на само обстеження у місяць може зберегти життя жінці.

❓Як провести самообстеження молочної залози розповідає сімейний лікар нашого центру Лисянський Руслан Вікторович.

Самообстеження молочної залози повинно виконуватися один раз на 2-3 день після менструації.
Самообстеження виконується у три прості кроки:
1. Дзеркало. Стоячи перед дзеркалом, перевірте наявність будь-яких змін зовнішнього вигляду грудей: ущільнення, зміни розміру, виділення з грудей.
Перевірте у чотири шляхи: спочатку покладіть руки по швах, потім підніміть над головою, потім – відведені, долоні міцно притиснуті до стегон, насамкінець – зігнуті попереду.

2. Ліжко. Лежачи на спині з подушкою під правим плечем, праву руку покладіть під голову. Чотирма пальцями лівої руки виконуйте рухи так, як наведено у схемі: слідуючи верх і вниз по залозі, потім починаючи від соска до периферії та колові рухи. Виконуйте рухи спочатку по всій ділянці молочної залози, в пахвовій ділянці та вверх до плечової кістки, міцно притискаючи. Повторіть, використовуючи праву руку для обстеження лівої залози.

3. Душ. Підніміть праву руку вверх, намиленою лівою рукою перевірте праву залозу, чотирма прямими пальцями виконуючи рухи, наведені вище у пункті 2. Потім повторіть з іншого боку.

Тривожними є такі симптоми:

  • Утворення або ущільнення, яке на дотик помітно відрізняється від інших тканин молочної залози
  • Об’ємне утворення, яке зафіксовано на шкірі або на грудній стінці
  • Збільшення молочної залози відносно іншої
  • Симптом лимонної скоринки (точкоподібні вдавлення, зморщування, почервоніння, потовщення або поява заглиблень у шкірі молочної залози)
  • Висушування, що лущиться навколо соска
  • Зміни форми грудей
  • Зміни соска
  • Односторонні виділення з соска, особливо кров’янисті та/або виникають спонтанно

Якщо виявили таки симптоми – негайно зверніться до свого лікаря!

У групі ризику знаходяться: жінки старше 40 років, наявність ожиріння, вживання алкоголю, куріння, гормональна терапія в період постменопаузи, спадковість, наявність доброякісних захворювань молочної залози; ранній початок (до 12 років) менструального циклу та пізня менопауза (після 55 років); пізні перші пологи чи відсутність пологів; відсутність чи пізній початок статевого життя; нерегулярне статеве життя; гіпотиреоз; пухлини матки, кісти, пухлини яєчників; іонізуюча радіація.

Серед симптомів раку молочної залози виділяють: утворення “кульки” або ущільнення в грудях, зміна розміру та форми грудей, втягнення, почервоніння, виразка на шкірі, зміна форми соска, виділення із соска. При виявленні даних симптомів пізніше, як за 1-2 місяці до лікаря.

Поведінкові моделі, що знижують ризик розвитку раку молочної залози: тривале грудне вигодовування, регулярна фізична активність, контроль ваги, відмова від тривалого застосування гормональної терапії.

Для ранньої діагностики рекомендовано проходити жінкам 20-40 років УЗД молочної залози 1 раз на рік. Жінкам старше 40 років – мамографію.
Бережіть себе!