Про що варто знати?
Розповідає сімейний лікар нашого центру Петренко Емілія Михайлівна

Зі шлунково-кишкового тракту цукор потрапляє в кровоносну систему та розноситься по всьому організму, отримує доступ до всіх клітин і стає джерелом енергії. Для цього найбільш важливою є глюкоза. Майже 80% витрат нашої енергії відбувається завдяки їй. Крім шкоди, клінічні дослідження доводять, що і дефіцит цукру може призвести до захворювань. Будь-який продукт у нормованих кількостях може бути корисним. Надмірне вживання або відмова від споживання цукру природно призводить до ускладнень в організмі.

Цукор – це найпростіший вуглевод. У ньому немає ні мінералів, ні вітамінів корисних для людського організму. Проте користь у цукру все-таки є, тому що він є джерелом насичення організму. Цукор містить фруктозу і глюкозу. Фруктоза має властивість переходити в жир. Глюкоза доставляється прямо до клітин, насичуючи організм енергією.

В нормальних кількостях цукор приносить користь:
🔸 забезпечує підтримуючу функцію печінки, очищаючи її від токсичних речовин. Глюкоза відіграє захисну роль в життєдіяльності печінки,
🔸 цукор безпосередньо впливає на настрій людини. При його прийомі збільшується викид серотоніну, який також є складовим гормону щастя. При збільшеному викиді серотоніну людина відчуває прилив сил і знижується стрес,
🔸 цукор корисний як профілактичний засіб для суглобів. Така патологія, як артрит найчастіше зустрічається у людей, які відмовляються від вживання цукру,
🔸 цукор виконує допоміжну функцію в роботі селезінки. Глюкоза допомагає розчинити шкідливі та токсичні речовини, які взаємодіють з селезінкою,
🔸 цукор допомагає забезпечити мозок енергією і поживними речовинами. При стабільно нормальному споживанні цукру життя людини подовжується,
🔸 цукор впливає на метаболізм, оскільки глюкоза присутня у всіх процесах поживних обмінів.

⛔Зловживання цукру може привести до цукрового діабету, патологій серця, судин, ожиріння і хвороб підшлункової залози.
Нормована кількість цукру для дорослої людини становить 50 г, це приблизно 3 столових ложки.
Вияснили, що солодке набагато безпечніше,  ніж солоне.
Цукор в рейтингу продуктів-вбивць з’являється на одному з останніх місць і то тільки в складі солодких газованих напоїв.
Вживання цукру не пов’язане зі зниженою тривалістю життя, а от якість його підвищує суттєво.

Цукор міститься в основному у всіх фруктах та овочах. Стебло цукрової тростини містить 14%, а цукровий буряк 16% цукру.
Мозок щодня споживає близько 100 г цукру. Це майже 400 кал.
Наш організм може виробляти глюкозу сам з інших видів цукру, наприклад, з крохмалю, що міститься в хлібі, макаронах, картоплі.
Проблема полягає в тому, що коли велика кількість глюкози потрапляє в кров, наприклад, із солодощів або цукристих напоїв, тоді рівень цукру в крові швидко підвищується, організм реагує сильним викидом інсуліну, щоб його знизити. Глюкоза швидко руйнується і замість природного відчуття ситості є навіть тяга ще більше вживати цукру. Це може стати регулярним циклом. Цукор робить нас щасливими, але, на жаль, також викликає звикання.
Для отримання потрібної нам енергії, позитивних емоцій потрібно вживати норму вуглеводів.

Існує такий підхід до принципу здорового харчування – «Тарілка здорового харчування», де 50% становлять овочі (крім картоплі) та фрукти, 25% – білкова їжа – нежирні сорти м’яса, риба, квасоля та ін., 25% (1/2 цільнозернові) хліб, каші.

Ризик захворіти на цукровий діабет є після 45 років. Потрібно обстежуватися – визначати рівень глюкози у крові 1 раз у рік, а при наявності факторів ризику, наприклад, спадковість, гіпертонічна хвороба, і раніше.

Рівень глюкози в капілярній крові в нормі 3,3-5,5 ммоль/л, у венозній – 4-6 ммоль/л, рівень глікованого гемоглобіну (показує середнє значення глюкози в крові за 3 останні місяці) має бути менш як 6,5%.
При підвищених рівнях обов’язково проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем чи ендокринологом, щоб не задавнити прогресування хвороби.
Отже, навколо нас корисні речі, треба вміло ними користуватися. Приділяйте час власному здоров’ю!