Дитяча психологія – це один з найпопулярніших розділів психології розвитку. Він присвячений вивченню психічних процесів, які відбуваються з дитиною з народження до підліткового віку. Особливу увагу в дитячій психології приділено змінам, які відбуваються з дитячою психікою з раннього дитинства.
 
Про кілька важливих порад, які допоможуть батькам звернути увагу на психологічний стан дитини сьогодні розповідає вам медична сестра нашого центру Муравицька Ольга Михайлівна.
 
Одне з найважливіших завдань, яке стоїть перед батьками – зрозуміти психологію своїх дітей. Для цього вам не обов’язково здобувати психологічну освіту. Однак ви повинні знати деякі прості речі про дитину, що їй подобається, а що – ні; що змушує її плакати, а що – сміятися; що мотивує її, а що змушує страждати.
 
Розглянемо кілька порад, які допоможуть вам зрозуміти, як бачить світ дитина.
Один з найпоширеніших способів вивчення психології дитини – спостереження. Проявляйте інтерес до того, що ваші діти роблять і говорять. Спостерігайте за поведінкою та емоціями дитини, коли вона їсть, спить, грається.
🔸Якщо ви хочете розуміти свою дитину, перш за все ви повинні приділяти їй час. Присвячуйте час тому, щоб поговорити з дитиною і пограти з нею.
Плануйте час, який ви присвятите тільки вашій дитині. Коли ви не відволікаєтеся ні на які інші сторонні справи, дитина відчуває себе в безпеці та готова відкритися вам ще більше.
🔸Поведінка дитини багато в чому залежить від того, які люди її оточують, з ким вона спілкується.
🔸Іноді дітям буває складно висловити свої думки, тому зверніть увагу на її слова, тон голосу, способи, якими дитина виділяє слово або фразу, вирази, які показують, що відчуває дитина в цей момент.
🔸Крім розмови діти можуть щось написати чи намалювати. Дозвольте дитині самостійно пояснити, що вона намалювала або написала, що вона відчуває з цього приводу.
🔸Ніколи не уникайте питань, які задає дитина. Якщо у вас немає відповіді, поверніться до нього пізніше. Якщо ви ігноруєте питання дитини, вважаючи їх недоречними, у майбутньому вона, ймовірно, не захоче ставити питання.
🔸Дізнавайтеся більше про розвиток дитини. Спостерігайте за іншими дітьми. Іноді спостереження за однолітками вашої дитини допомагає вам краще її зрозуміти.
 
Співпереживання – поставте себе на місце дитини. Прислухайтеся до почуттів дитини та спробуйте зрозуміти, що вона переживає.
🔸Розвивайте емоційний інтелект дитини. Одні діти відкриті й ініціативні, інші – сором’язливі та повільні. Ви повинні розуміти емоційний інтелект своєї дитини.
🔸Не робіть поспішних висновків. Не думайте, що ви точно знаєте, чого хоче ваша дитина і як вона себе почуває в будь-який момент.
🔸Розуміння дитячої психології може бути складним завданням.
Не варто думати, що психіка всіх дітей влаштована однаково і що існує стиль виховання, що підходить усім.
🔸Вивчення психології вашої дитини може бути довгим і виснажливим процесом, але це дуже важливо для того, щоб сформувати у неї здорову психіку.