Сучасні реалії сьогодення такі, що наші діти змушені багато часу проводити в сидячому положенні, ведуть малорухливий спосіб життя (обумовлений дистанційною формою навчання), стреси, що часто спонукають до збільшення частоти прийому їжі і як наслідок діти отримують більше енергії ніж потрібно для нормального функціонування організму, мають обтяжену спадковість по порушенню обміну речовин (наявність ожиріння, цукрового діабету, аутоімунних захворювань в близьких родичів) і як наслідок співпадіння всіх цих факторів – надмірна вага.

Про важливість харчування дітей та підлітків розповідає лікар педіатр нашого центру Таращенко Світлана Вікторівна.
Збалансоване харчування важливе для гармонійного фізичного та розумового розвитку дитини. Вживання правильних продуктів допомагає підтримувати оптимальну вагу, запобігає виникненню багатьох хвороб в зрілому віці (цукрового діабету ІІ типу, гіпертонічної хвороби, захворювання серця, суглобів і ін.).

Вчені довели – щоденний раціон має включати:

  • 1/2 вживаних продуктів складають овочі та фрукти, бажано сезонні. Більшість з них потрібно їсти в сирому вигляді. Чим більше різних овочів та фруктів – тим краще. Обережніше з картоплею: в ній мало клітковини та високий вміст крохмалю, що впливає на підвищення рівня інсуліну в крові і може спровокувати цукровий діабет та ожиріння.
  • 1/4 частина – цільно-зернові продукти – хліб з цільно-зернової пшениці та висівок, макарони з борошна грубого помелу, каші, зокрема гречана.
  • 1/4 частина – здорові джерела білка – риба, м’ясо птиці, бобові (горох, фасоль, чечевиця) та горіхи потрібні нам для забезпечення організму амінокислотами – це «будівельний» матеріал для м’язів, гормонів, нервової системи. Намагайтеся уникати вживання промислово-обробленого м’яса: бекону, сосисок, ковбас тощо. Вживайте їжу зі здоровими рослинними оліями – оливковою, кукурудзяною, лляною, горіховою, соняшниковою. Корисними є авокадо, горіхи мигдаль, кеш’ю, арахіс, насіння кунжуту, льон, насіння соняшнику (не смажене), соєві боби, волоські горіхи.
  • Жири рослинного походження – це джерело енергії, «будівельний» матеріал для гормонів. Вони поліпшують роботу мозку та нервової системи. Крім того, організм людини не засвоює вітаміни A, D, E та K без жиру. Тож якщо ти їси моркву заради вітаміну А, маєш додати олію, насіння чи горіхи – інакше користі нуль. Обмежте вживання жирних продуктів, таких як сало, жирне м’ясо, вершкове масло, сир, морозиво. Обмежте продукти з високим вмістом трансжирів, які містяться у смаженій їжі, перероблених харчових продуктах, заморожених піцах та їжі швидкого приготування, пирогах та печиві, маргаринах та бутербродних сумішах.
  • Додавайте менше солі у страви. Максимальна денна норма вживання солі – 5г (приблизно одна чайна ложка). Вживайте йодовану сіль: йододефіцит (поширений на території України) може спричиняти погіршення роботи щитоподібної залози, яка впливає практично на всі органи та системи в організмі, та погіршувати роботу мозку.
  • Пийте воду або чай з маленькою кількістю або взагалі без цукру. Сік та смузі пийте не більш ніж склянку в день – вони містять надто багато глюкози. Намагайтеся не пити солодкі газовані напої – вони можуть призводити на набору зайвих кілограмів та проблем зі здоров’ям.
  • Молоко та молочні продукти (йогурт, сир, кефір тощо) краще вживати не більш як 1–2 порції в день.

🤾Другий важливий фактор підтримки загального здоров’я і, зокрема, нормальної ваги – активний спосіб життя. Рухайтеся та займайтеся фізичними вправами не менш як 60 хвилин в день. Якщо користуєтеся громадським транспортом, вийдіть на 1-2 зупинки раніше, надавайте перевагу сходам, а не ліфту, відвідуйте спортивні зали, басейни, фітнес-центри.

Пам’ятайте: що поки дитина росте, у неї відбуваються так звані «стрибки росту». Наприклад, хлопець починає швидко рости вгору, а м’язи ще не розвинулися, тому він може виглядати надто худим, такі зміни в пропорціях тіла є тимчасовими; що у дівчат підліткового віку певний набір ваги під час статевого дозрівання – це нормально.

Третій не менш важливий фактор – це дотримання режиму дня, тобто має бути розпорядок дня, який передбачає підйом з ліжка, прийоми їжі, регулярні заняття спортом, виконання домашніх завдань, вчасне відходження до сну приблизно в однаковий час доби та при цьому має бути достатній сон (для підлітків не менш 8 годин на добу). Це сприяє злагодженій роботі нервової та ендокринної систем, посиленню стресостійкості та гарного самопочуття в цілому).

Якщо ви помітили, що відбуваються зміни у масі тіла дитини, радимо звернутися до сімейного лікаря або лікаря-педіатра, аби перевірити чи всі показники в нормі.