Меланома – одне з найбільш агресивних злоякісних новоутворень, яке може розвиватись без симптомів. Найбільша кількість випадків цього виду раку пов’язана з перенесеними сонячними опіками (під дією ультрафіолетового опромінення відбуваються мутації в клітинах, внаслідок чого вони стають злоякісними). Що потрібно знати про меланому та на які новоутворення звертати увагу – розповідає сімейний лікар нашого центру Бородіна Катерина Юріївна.
 

Небезпека меланоми – в її агресивному метастазуванні, часто це ніяк не відображається на загальному самопочутті людини. Найчастіше вона з’являється на незміненій шкірі, спочатку виглядає як звичайна родимка, але потім вона змінюється. Також може з’явитися на слизових оболонках та нігтьових пластинах.

Азбука захисту від меланоми – посібник ABCDE. Він був розроблений дерматологами, щоб допомогти пацієнтам визначити меланому на своєму тілі:
🔸А – Asymmetry (асиметрія). Родимка асиметрична і має асиметричне забарвлення.
🔸В – Border. Краї нерівні, розмиті, зубчаті.
🔸С – Color. Родимка має декілька відтінків кольорів, включення плям.
🔸D – Diameter. Діаметр родимки більше 6мм («правило олівця» – родимка має приблизно діаметр олівця).

🔸Е – Evolution. Родимка швидко змінюється, змінюється її колір, форма і розмір.
 

Також існує правило «гидкого каченя»: всі родимки схожі між собою, а якась одна відрізняється від інших своїм зовнішнім виглядом.
Використання соляріїв, надмірне перебування на відкритому сонці, уникнення використання сонцезахисних засобів – збільшує ризик виникнення меланоми.
Меланома добре піддається лікуванню, якщо її виявити на ранній стадії і терміново видалити хірургічним шляхом. Діагностику та лікування меланоми слід проходити лише в спеціалізованих медичних закладах у лікарів відповідної кваліфікації.