Іноді мороз не лише рум’яніє щічки дітей, а й викликає висип, схожий на сліди від опіку кропивою.

Знайомтесь – холодова кропив’янка. Про цю хворобу, симптоми та лікування розповідає лікар-педіатр нашого цетру Моргун Дарина Олегівна.

Холодова кропив’янка – це захворювання при якому на шкірі, що контактувала з холодовим подразником (холодне повітря, вода, лід) виникає висип у вигляді пухирів, які виникають при контакті з кропивою.

Які симптоми холодової кропив’янки?
Вони можуть бути різними по інтенсивності:
🔹 Уртикарний (у виглядів пухирів) висип
🔹 Відчуття печії
🔹 Набряк та почервоніння
🔹 Набряк губ та гортані при вживанні холодної рідини
🔹 Анафілактичний шок (рідко)

Чому виникає?
Механізм виникнення до кінця не досліджений. У хворих на холодову кропив’янку дія холоду викликає активацію тучних клітин у зоні контакту, вивільнення з них біологічно-активних речовин (зокрема гістаміну) та появу пухирів.

  • Температура при якій виникають симптоми для кожного хворого різна. У одних пухирі виникають під час впливу сильного морозного вітру, в інших і при впливу води температурою +20 вже з’являється дискомфорт.
  • Симптоми кропив’янки з’являються протягом короткого час після впливу холодних температур на ділянках тіла, що піддались такому впливу. На інших ділянках тіла такого висипу немає.

Як поставити діагноз?
Діагноз як правило виставляється клінічно на основі скарг.
Для підтвердження проводять також холодову пробу: після прикладання до шкіри руки пакетика з льодом виникає кропив’янка – це служить підтвердженням діагнозу.

Яке лікування?
❄️ Уникнення контакту з холодними температурами. Особливо слід уникати купання в прохолодній воді, що може спровокувати сильну реакцію та втрату свідомості.
❄️ Захист шкіри під час прохолодної погоди : теплий одяг, колд-крем.
❄️ Якщо стан погіршується або ви не знаєте як діяти далі, звертайтесь до свого лікаря

Гарна новина
Холодова кропив’янка як правило проходить протягом 4 – 5 років і більше не повертається.
Якщо холодова кропив’янка виникла на фоні іншого захворювання або стану організму, вона пройде з видужанням від основного захворювання.