Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та грип – найбільш поширені інфекційні хвороби, в структурі інфекційної захворюваності вони складають 90-95%. Про це поширене захворювання детально розповідає лікар-педіатр нашого центру Бойко Світлана Борисівна
 
Хворіти на ГРВІ декілька разів на рік – цілком нормально: легкі вірусні інфекції тренують імунітет. Ненормально, коли організм дитини не здатен впоратись із вторгненням, і розвиваються ускладнення: отити, бронхіти, пневмонії.
 
Причини ГРВІ: сезонні інфекції провокуються вірусами, такими як риновіруси, коронавіруси, аденовіруси, віруси грипу і багато інших. Зараження відбувається при контакті з уже інфікованими людьми. Інкубаційний період короткий (як правило, 4–5 днів). Віруси зазвичай вражають верхні дихальні шляхи, тобто порожнину носа, глотку, носоглотку, гортань і трахею. Без правильного лікування інфекція може поширитись на інші частини дихальної системи – бронхи і легені, що ускладнює лікування і робить його тривалішим.
 
Симптоми ГРВІ:
🔸 слабкість;
🔸 нездужання;
🔸 в’ялість;
🔸 втома;
🔸 головний біль;
🔸 нежить;
🔸 підвищена температура
🔸 кашель
🔸 біль у горлі
 
Лікування:
🔹Лікування ГРВІ – симптоматичне. Воно спрямоване на полегшення стану пацієнта і запобігання ускладнень.
🔹Якщо дитина почувається нормально, можна навіть не вести її до лікаря. Так, навіть коли температура підвищена, але дитина нормально грається і поводить себе як завжди – треба просто дати час і створити умови для одужання:
🔸організувати дитині ліжковий режим. Звичайно, не варто насильно тримати дитину в ліжку. Якщо малюку зле, він сам із задоволенням полежить в затишку і теплі.
🔸 підтримувати комфортний мікроклімат у кімнаті, де перебуває хвора дитина. Температура повинна підтримуватися в межах 18-22 ° С, а вологість – 50-55%. Важливу роль відіграє регулярне провітрювання і вологе прибирання.
🔸 давати маляті пити якомога більше теплої та комфортної рідини. Дітей, які на грудному вигодовуванні, необхідно прикладати до грудей за вимогою. А дітям більш старшого віку можна давати звичайну воду, чай, компоти і морси. Газована вода не рекомендована, адже вона подразнює слизові горла і може посилити кашель.
Найкращий спосіб впевнитись, чи достатньо п’є дитина, це слідкувати за сечовипусканням: воно повинно бути регулярним, а сеча – прозорою.
🔸Дитина відмовляється від їжі? Не варто наполягати: почне одужувати, апетит повернеться, тоді нагодуєте. А поки що – легкозасвоювана їжа за бажанням.
🔸Що дійсно допоможе, так це зволоження. Слизову оболонку носа зволожуємо спреями з морською сіллю або просто фізрозчином. Також корисно вмикати зволожувач повітря, робити вологе прибирання щодня та часто провітрювати.
🔸Досить часто мами питають, чи можна гуляти при ГРВІ. Можна, навіть потрібно, якщо погода не занадто холодна або вітряна. І уникайте скупчень людей.
🔸Використовувати жарознижувальні засоби (парацетамол, ібупрофен) у віковому дозуванні, якщо температура тіла підвищується вище 38,5 ° С або у дитини є відповідні медичні показання.
 
Важливо! Не обов’язково досягти температури 36,6. Якщо було 39, а стало 38, і дитина відчуває полегшення, це гарний ефект.
Противірусні засоби, так само як імуномодулятори, не є препаратами з доведеною ефективністю!
В більшості випадків ГРВІ проходить самостійно і майже не потребує призначення препаратів і огляду лікаря.
 
Але є випадки, коли все ж таки потрібно показати дитину лікарю:
🔹Температура більше 39 С, яка не піддається правильному прийому жарознижувальних препаратів та фізичних методів
🔹Висока температура тримається більше 4 днів
🔹Підвищення температури тіла більше 38 у малюка до 3 міс, незалежно від самопочуття
🔹Повторне підвищення температури тіла після того, як вона раніше нормалізувалась
🔹Блювання, що повторюється
🔹Порушення дихання (видиме збільшення частоти дихання, поява «свистячого» дихання або «гавкаючого» кашлю)
🔹Виражена в’ялість дитини, навіть при невеликому підвищенні температури тіла
🔹Поява висипу, особливо на фоні підвищеної температури тіла
🔹Сечовипускання рідше 1 разу на 3 години, сеча темного кольору
🔹Гнійні виділення з очей
🔹Поява будь-якого болю, які не притаманні ГРВІ: (біль у вусі, біль у горлі при відсутності нежитю та кашлю, біль в животі, біль при сечовиділенні, біль, почервоніння над лімфатичним вузлом).
 
Ці симптоми можуть бути ознаками приєднання бактеріальної флори або проявом не ГРВІ. Тому, якщо з’являються такі симптоми, то обов’язково відвідайте свого педіатра.
 
Негайно викликаємо швидку, якщо при ГРВІ:
🔸Дитина поводить себе незвичайно – занадто збуджена або в’яла, «як ганчірка».
🔸Дитина важко дихає, носогубний трикутник посинів.
🔸Дитина втрачає свідомість.
🔸Виникають судоми.
🔸З’явилася висипка, яка не стає блідою, якщо натиснути пальцем.
🔸Температура сягає вище 39 і не збивається.
🔸Дитина відмовляється пити.
 
Профілактика ГРВІ:
Дотриманням правил гігієни, які полягають у:
🔸режимі дня;
🔸уникнення переохолодження або перегріву;
🔸регулярне та ретельне миття рук з милом;
🔸використання індивідуальних предметів особистої гігієни;
🔸користування носовою хусткою під час кашлю або чхання.
🔸регулярним провітрюванням і прибиранням у дитячій кімнаті і житловому приміщенні в цілому.
🔸загартовуванням дитячого організму.
🔸вакцинація від грипу
🔸вакцинуватися проти грипу показано всім у віці від 6 місяців і старше.
 
Важливо робити щеплення від грипу щороку. Це важливо з двох причин: по-перше, з часом знижується імунітет (захист). Крім того, віруси грипу постійно змінюється. Дітям до 9 років, які не отримували щеплення від грипу раніше – 2 дози з інтервалом у 4 тижні. Усім іншим пацієнтам – 1 дозу кожного року. Після щеплення імунітет до захворювання формується протягом 2-3 тижнів, тому вакцину часто оновлюють, щоб забезпечити кращий захист.