Вакцинація важлива і в мирний час, але під час війни особливо важливо вакцинуватися з дотриманням рекомендованих інтервалів. Адже через те, що багато хто з українців змушений перебувати в місцях скупчення людей і з обмеженим доступом до чистої води, підвищується ризик розвитку й поширення інфекційних хвороб. Під час війни ускладнюється надання медичної допомоги, не завжди можливо потрапити на прийом до лікаря, провести обстеження і придбати потрібні препарати для лікування.

Які щеплення є плановими, а які рекомендованими, чому варто робити рекомендовані щеплення – розповідає лікар-педіатр нашого центру Столинець Наталія Миколаївна.

Згідно «Національного календаря профілактичних щеплень» України обов’язковими є щеплення проти 10 небезпечних хвороб: туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту («свинки»). Вакцини для проведення даних щеплень держава надає безоплатно.
Але є щеплення, які є рекомендованими, зробити їх можна власним коштом.

Це щеплення від :
1. ротавірусна інфекція,
2. пневмококова інфекція,
3. менінгококова інфекція,
4. вітряна віспа (вітрянка),
5. гепатит А,
6. вірус папіломи людини,
7. грип.

🔷Ротавірусна інфекція
«Кишкова» інфекція, яка становить найбільшу небезпеку для дітей до 5 років. Збудник ротавірусної інфекції спричиняє швидке зневоднення. В Україні
зареєстровано дві вакцини від ротавірусної інфекції. Обидві мають форму крапель і дозволені до використання лише для маленьких дітей. Одна передбачає дві дози у віці від 6 до 24 тижнів. Друга – три дози у віці від 6 до 32 тижнів.

🔷Пневмококова інфекція
Пневмокок спричиняє багато небезпечних захворювань, серед яких пневмонія,
менінгіт, бронхіт, гострий середній отит, сепсис тощо. В Україні є дві вакцини від
пневмококової інфекції, ними можна щеплювати дитину після 6-го тижня життя.
Вакцинуватися також варто і дорослим у віці понад 60 років, адже вони є у групі
ризику. Схеми вакцинації (3+1 чи 2+1, двократне чи одноразове введення) залежно від віку, в якому був розпочатий курс щеплень, і рекомендацій виробника.

🔷Менінгококова інфекція
Менінгококові інфекції – це тяжкі, здебільшого дитячі, захворювання, але дорослі
також можуть хворіти. До захворювань, що виникають через менінгококи, належать менінгіт, менінгоенцефаліт тощо. Захиститися в Україні можна від чотирьох серотипів (A, C, Y та W-135). Для цього існують дві вакцини, одна з яких дозволена до використання від 6 тижнів життя, інша – від 9 місяців до 55 років. Схеми вакцинування різняться залежно від віку, коли ви починаєте курс щеплень.

🔷Вітряна віспа («вітрянка»)
Вітряна віспа — високозаразне інфекційне захворювання, небезпечне
ускладненнями, за яких уражається нервова система, розвиваються запальні
процеси. «Вітрянка» може мати серйозні наслідки як для дітей, так і для дорослих, проте особливо небезпечна вона для вагітних на ранніх термінах, адже може бути причиною вроджених вад у плода.

Вірус, який спричиняє «вітрянку», після одужання людини назавжди залишається в її організмі в неактивній формі, і за збігу певних обставин пізніше може проявитися у формі оперізувального лишаю. Вакцинація від вітряної віспи дозволена дітям із 9-місячного віку, проте її можуть робити і дорослі, які не хворіли на «вітрянку». Курс щеплень складається з двох доз із оптимальним інтервалом у 6 тижнів.

🔷Гепатит А
Гепатит А (хвороба Боткіна) —Інфікування відбувається переважно через
споживання заражених продуктів харчування чи води або під час близького контакту з хворим. Специфічного лікування не існує, а одужання іноді триває кілька місяців. В окремих випадках гепатит А спричиняє ураження печінки, нирок, підшлункової залози, болі в суглобах та навіть смерть. В Україні зареєстровані дві вакцини від гепатиту А, які дозволені до використання дітям віком від одного року. Курс щеплень складається з двох доз з інтервалом у 6 місяців. Одна з вакцин — комбінована, вона захищає одразу від двох штамів вірусу гепатиту: А і В.

🔷Вірус папіломи людини
Вірус папіломи людини (ВПЛ) передається переважно статевим шляхом, проте може поширюватися і побутовим, а також від матері до дитини. Щеплення від ВПЛ захищає дівчат від розвитку раку шийки матки, а дівчат і хлопців — від раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса. Часто вважають, що ця вакцина рекомендована виключно дівчатам. Проте в деяких країнах це щеплення роблять також і хлопчикам, адже вони надалі можуть бути носіями інфекції.
В Україні зареєстровані дві вакцини для щеплень проти ВПЛ. Вакцину вводять як до, так і після початку статевого життя, а курс імунізації може складатися з двох або трьох щеплень (відповідно інструкції до препарату).

🔷Грип
Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За тяжкого перебігу грип може спричиняти небезпечні ускладнення – захворювання серця, нирок тощо. Найдієвіший засіб для профілактики грипу – щорічна вакцинація. Щороку ВООЗ прогнозує, які штами грипу циркулюватимуть у новому епідсезоні, відповідно до цього прогнозу розробляють вакцини. Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні – жовтні), щоб сформувалася достатня кількість захисних антитіл, для чого потрібно приблизно два тижні. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо уже зафіксовані сезонні спалахи грипу.

☎ Якщо ви бажаєте зробити рекомендоване або планове щеплення – не зволікайте!
Зв’яжіться з вашим лікарем або зателефонуйте в наш кол-центр 067 612 12 23 або 050 480 01 21 та запишіться на вакцинацію.