
За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Щороку в країні від онкозахворювань помирає близько 65 тисяч людей, ще 140 тисяч дізнаються про свій діагноз.
Проблема онкології в тому, що зазвичай вона дає про себе знати вже на пізніх стадіях, коли лікування є менш ефективним та захворювання може стати фатальним. Державою розроблена програма медичних гарантій, згідно якої пацієнти мають можливість пройти безкоштовне обстеження для раннього виявлення захворювання (скринінг). Адже лікування на ранніх стадіях має високу ефективність.
Варіанти скринінгових тестів, які допомагають виявити рак на ранніх стадіях, а також є безкоштовними для пацієнта за електронним направленням від сімейного або лікуючого лікаря. (дані НЦЗУ):
🔹лікарське опитування (анкетування) і огляд;
🔹лабараторні аналізи (дослідження сечі, крові, калу);
🔹методи медичної візуалізації (мамографія, колоноскопія, гістероскопія, гастроскопія, цистоскопія, бронхоскопія)
Рак молочної залози – найпоширеніше серед жінок онкологічне захворювання з дуже високою смертністю. Згідно з даними світової статистики кожна восьма жінка стикається з цим захворюванням. Мамографія – це поширений, точний і найбільш ефективний спосіб обстеження здоров’я грудей на сьогоднішній день.
Скринінгова мамографія показана:
– жінкам після 45 років;
– жінкам будь-якого віку, у яких є підозра на пухлинні новоутворення, виявлені під час мануального огляду чи УЗД дослідженні;
– жінки будь-якого віку, у яких найближчі прямі родички мали/мають рак молочної залози.
за наявності показань, важливо робити щорічно, вона дозволяє виявити ракові захворювання на найбільш ранніх та виліковних стадіях. До прикладу, саме мамографія дозволяє побачити аномальний розвиток тканини за два роки до того, як лікар або ви, зможете виявити такі зміни пальпацією (руками).
Рак шийки матки посідає друге місце за поширеністю серед онкологічних захворювань у світі. Попередити його можна тільки пройшовши огляд у гінеколога. Хочу звернути увагу що направлення сімейного лікаря до гінеколога не є обов’язковим.
Цитологічний мазок, онкоцитологія, Пап-тест – виявляє патологічні клітини шийки матки, зокрема, передракові та злоякісні. В усьому світі цитологічний мазок є основним методом профілактики раку шийки матки. Тому що раннє виявлення і своєчасне лікування передракових захворювань шийки матки (дисплазія) запобігає розвитку раку. Отже, основна мета цього обстеження – виявити патологічні клітини ще до того, як вони стануть злоякісними. Цитологічне дослідження за весь час його застосування врятувало безліч жіночих життів.
Здавати ПАП тест рекомендується жінкам 1 раз на рік з того часу, коли жінка почала жити статевим життям і до 65 років, за умови нормальних результатів за попередні 3 роки.
Коли призначають цитологічний мазок?
– для систематичного обстеження здорових жінок з профілактичною метою. Пап-тест рекомендується проводити один раз на 3 роки, онкоцитологію краще робити щорічно.
– якщо лікар під час огляду виявляє зміни на шийці матки.
– для контролю ефективності лікування.
– для з’ясування причини кровотеч після статевих контактів.
Колоректальний рак – посідає 3 місце в світі по поширеності. Це захворювання більш характерне для чоловіків, у жінок виявляється рідше. Скринінговим методом раннього виявлення є колоноскопія – візуальний огляд слизової оболонки товстої кишки за допомогою ендоскопічного обладнання. Це дослідження дає можливість діагностувати колоректальний рак (КРР) на ранніх стадіях, коли ще відсутні прояви захворювання. Рання діагностика КРР забезпечує ефективне лікування і дозволяє повністю позбавитись від захворювання.
Показання:
– вік 50-75 років;
– обтяжений спадковий анамнез по колоректальному раку;
– сімейний аденоматозний поліпоз;
– запальні захворювання кишківника;
– аденоматозні поліпи;
– надмірна вага та низька фізична активність;
– паління.
Рак шлунка – займає 4 місце серед всіх видів раку за поширеностю та 2 місце в структурі онкологічної смертності. Рак шлунка є небезпечним захворюванням через те, що дуже часто процес може протікати безсимптомно протягом багатьох років. Для раннього виявлення даного захвороювання проводять гастроскопію (ФГДС).
Фактори ризику раку шлунка:
– вік старше 55 років
– наявність хронічного запального процесу в шлунку, наявність Неlicobacter pylori;
– наявність даного захворювання в анамнезі у найближчих родичів;
– чоловіча стать;
– паління;
– переважна більшіть продуктів в раціоні – солона, копчена, маринована їжа.
Рак – це захворювання, яке в більшій мірі можна попередити. Не нехтуйте профілактичними оглядами!
Інформацію для вас підготувала сімейний лікар нашого закладу Борисенко Наталія Олександрівна