Правила вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах

Серед серцево-судинних захворювань найбільш поширена артеріальна гіпертензія (АГ), яка виявляється у 40% дорослого населення, скорочує тривалість життя та призводить до інвалідності.

Важливо знати, що на початкових стадіях АГ може ніяк не проявитися і не впливати на самопочуття. Але пізніше підвищений артеріальний тиск запускає ряд патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до:

 • виникнення головного болю,
 • запаморочення,
 • нудоти,
 • погіршення зору, слуху, пам’яті, сну,
 • зниження розумової діяльності,
 • болей у серці,
 • гіпертензивних кризів, які можуть закінчитись розвитком гострого інфаркту міокарда, інсульту, раптової смерті.

Але головне, що науково доведена можливість попередити всі вище вказані патологічні зміни.

Профілактика – це завжди безпечно, корисно, дешево та результативно!!!
Головне – будьте уважними до себе, рідних і  близьких, та слухайте поради лікарів, до яких звертаєтесь та яких поважаєте.

Так що ж таке артеріальний тиск?

Це тиск крові на стінки артеріальних судин, по яких  кров доставляє від серця до всіх органів кисень,  який  необхідний для життєдіяльності  кожної клітини організму.
Рівень артеріального тиску (АТ) залежить:

 • від ширини артерій,
 • кількості крові,
 • сили роботи серця,
 • наявності вад серця –  вроджених та набутих,
 • від температури навколишнього середовища (влітку в спекотну пору АТ більш низький, а в прохолодну пору року більш високий).

При звуженні судин АТ підвищується, а при розширенні судин АТ знижується.
Чим більша сила та частота серцевих скорочень, тим вищий АТ.

Гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертензія) – хронічне невиліковне захворювання, яке  має свої стадії та ступені, тому як і цукровий діабет та інші хронічні захворювання, потребує постійного контролю та лікування.  Лікування буває немедикаментозне та медикаментозне.

Якщо Ваш артеріальний тиск (АТ) 140/90 мм ртст і вище – терміново без вагань звертайтесь до сімейного лікаря та кардіолога.

Артеріальна гіпертензія частіше виявляється у чоловіків. Навіть у молодому віці (25 – 34 роки) підвищення АТ виявляють у кожного шостого чоловіка, в 35 – 44 роки – у кожного третього, а в 45 – 54 – у кожного другого.
Серед жінок віком 25 – 34 роки артеріальна гіпертензія зафіксована у кожної двадцятої, а у подальшому динаміка така,як у чоловіків.

Дуже важливо контролювати рівень АТ саме в домашніх умовах з обов’язковим веденням Щоденника самоконтролю та фіксацією всіх показників двічі на день. Якщо Ви запланували візит до будь – якого лікаря, а особливо до сімейного чи кардіолога, то з собою обов’язково приносьте свій  Щоденник .

Обов’язково придбайте тонометр – він ваш незамінний помічник. Звертайте увагу на розташування манжетки – вона має одягатись на плече, а не на кисть.

 1. Вранці відразу після сну, сидячи за столом рівно, спираючись на спинку стільця, обидві ноги стоять на підлозі, ноги не схрещувати!
 2. Ввечері вимірювати тиск  після 20–ти  хвилинного відпочинку,  дотримуючись вище зазначених умов.
 3. Уникати впливу шуму, вібрації,  також не рекомендується вимірювати тиск при повному сечовому  міхурі.
 4. Заборонено протягом 60 хвилин (1 години) перед вимірюванням АТ палити, вживати каву, чай;  після  останнього прийому  їжі повинно пройти не менше 1–2 годин.
 5. Манжета тонометра повинна знаходитись на рівні серця, її нижній край –  на 2–3 см вище ліктьової ямки.
 6. Гумова трубка, яка з’єднує манжету з апаратом і грушею, повинна розташовуватися з внутрішньої сторони руки.
 7. Якщо діаметр плеча менше 22 см, то потрібно використовувати дитячу (маленьку) манжетку, якщо діаметр плеча 22 – 42 см – стандартну (для дорослих), а якщо більше 42 см – спеціальну велику манжету.
 8. Рука, на якій Ви вимірюєте АТ, повинна бути вільною від одягу  та  рівно лежати долонею доверху на столі.
 9. Головка стетоскопу не повинна торкатися манжети чи трубок.
 10. Заборонено розмовляти чи рухатись під час вимірювання АТ.
 11. Нагнітання повітря в манжету і випускання повітря мають бути повільними.

Бережіть себе та своє здоров’я!

Напишіть відгук