Чи можна обрати сімейного лікаря не за місцем проживання?

Так можна. Якщо у обраного лікаря ще немає 2000 пацієнтів, він не може Вам відмовити. Однак пам’ятайте, що при виборі лікаря в віддаленому районі при виклику його на будинок доведеться чекати довше. Тому рекомендується обирати сімейного лікаря в межах території обслуговування центру первинної медико-санітарної допомоги або району.

Які терміни підписання декларації?

Кампанія з вибору сімейного лікаря стартує 01.04.2018 і триватиме до кінця поточного року. При цьому, якщо Ви не встигнете підписати декларацію в цьому році, в наданні медичної допомоги Вам не відмовлять, а обрати сімейного лікаря доведеться при виникненні потреби в медичних послугах (з тих лікарів, хто залишиться на той момент).

Якщо у лікаря вже набрано 2000 пацієнтів, чи можна з ним підписати декларацію?

2000 пацієнтів — рекомендована Міністерством охорони максимальна кількість пацієнтів, однак все залежить від можливостей самого лікаря та населеного пункту, де може не вистачати лікарів. У цих випадках кількість пацієнтів може бути більше.

Скільки доведеться платити за лікування у сімейного лікаря?

Надання медичної допомоги на первинному рівні (в центрі первинної медико-санітарної допомоги) є безкоштовним, оплату послуг лікаря виробляє Національна служба здоров’я в межах обов’язкового обсягу первинної медичної допомоги певного МОЗ на підставі підписаної декларації.

Скільки разів можна міняти сімейного лікаря?

У 2018 році сімейного лікаря, терапевта та педіатра можна міняти імовірно один раз на пів року, з 2019 року міняти лікаря можна буде 1 раз на рік. При цьому для зміни лікаря досить тільки підписати нову декларацію з іншим лікарем, стара декларація анулюється автоматично.

Хто буде обслуговувати пацієнта, якщо обраний лікар піде у відпустку або на лікарняний?

При відсутності лікаря, з яким укладена декларація, пацієнт має право звернутися до іншого лікаря цієї лікувальної установи, на якого покладено обов’язки на період відсутності колеги.

У разі виникнення екстреної медичної ситуації в неробочий час звертатися до свого сімейного лікаря?

У таких ситуаціях необхідно звертатися до швидкої медичної допомоги за номером «103».

Чи потрібно підписувати декларацію з хірургом або кардіологом, які працюють у відділенні лікарні?

У 2018 році необхідно підписати декларацію тільки з сімейним лікарем, терапевтом і педіатром (при необхідності), що працюють в Центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). З хірургами, кардіологами, гінекологами та іншими фахівцями третинного рівня, тобто працюючими в стаціонарних відділеннях лікарень, підписувати декларацію не потрібно. Аналогічно не потрібно підписувати декларацію з вузькими спеціалістами вторинного рівня (офтальмолог, ЛОР і т.п.), які працюють в поліклініках (ЦПМСП).

Чи можна підписати декларацію з терапевтом або педіатром, які працюють у відділенні лікарні?

У 2018 році необхідно підписати декларацію тільки з сімейним лікарем (дільничним терапевтом) і дільничним педіатром (при необхідності), що працюють в Центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). З терапевтами та педіатрами, які працюють в стаціонарних відділеннях лікарень, підписання декларації не передбачено.

Хто може укласти декларацію пацієнта, який є недієздатним?

Вибір лікаря, який надає центр первинної медико-санітарної допомоги, для осіб, які не досягли 14 річного віку, та осіб, визнаних недієздатними в порядку, встановленому законом, здійснюється їх законними представниками.

Якщо під час перебування в іншому місті виникне необхідність у послугах сімейного лікаря, до кого потрібно звертатися?

В іншому місті необхідно звернутися в реєстратуру найближчого центру первинної медико-санітарної допомоги, де в електронній системі будуть вказані дані пацієнта, після чого реєстратор направить людини до лікаря.

Чи можуть обрати сімейного лікаря переселенці, що не мають місцевої прописки?

Обрати лікаря тимчасово-переміщені особи можуть за місцем свого фактичного проживання.

Яка процедура укладення декларації зі студентами, які приїхали з інших населених пунктів?

Студенти мають право самостійно, вільно обирати та укладати декларацію з лікарем, на всій території України, незалежно від зареєстрованого місця проживання — за місцем свого фактичного проживання.