Резистентність до антибіотиків: війна на виживання

 

Найстрашніше для пацієнта, що страждає від інфекційного захворювання, дізнатися, що призначені йому ліки не діють. Це означає, що витрачено час, хвороба прогресує, стан погіршується – а зупинити інфекцію нічим. Поки лікарі ще справляються з більшою частиною таких випадків. Але якщо людство не навчиться контролювати своє вживання антибіотиків – воно програє війну з бактеріями.

Коли було відкрито антибіотики, здавалося, що медицина вступає в свій золотий вік: бактеріальні інфекції, що забирали  життя сотень тисяч людей, перетворилися в захворювання, яке можна вилікувати лише за кілька днів. Туберкульоз, менінгіт, скарлатина, пневмонія – ще не так давно захворіти будь-яким з цих недуг означало отримати смертний вирок … Антибіотики, безперечно, стали найважливішим досягненням людства XX століття.

І ось, не минуло й ста років, як багато бактерій навчилися боротися з ліками проти них. І список методів боротьби вражає своєю різноманітністю: вони виробляють нові, не властиві їм раніше, ферменти, здатні інактивувати діючу речовину ліків; змінюють проникність клітинних мембран; утворюють біоплівки – унікальні за своїми захисними властивостями утворення, і т. п.

7 квітня 2011 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про глобальну проблему антибіотикорезистентності, що охопила вже весь світ. Тільки в Європі щорічно реєструється до 400 тисяч випадків множинної стійкості до антибіотиків і антисептиків.

Звідки береться резистентність бактерій до ліків?

Взагалі, коли ми говоримо про стійкість бактерій до антибіотиків, слід виділити два основні різновиди.

1.    Існує так звана справжня природна резистентність бактерій до тих чи інших антибіотиків. Цим пояснюється той факт, що антибіотики діляться на класи не тільки за своєю будовою і механізмом дії, а й в залежності від того, проти яких мікробів вони ефективні. І тому не можна купити в аптеці «будь-який антибіотик» – він може виявитися марним без точного знання діагнозу.

2.    А страх і трепет на медичну і наукову громадськість наводить здатність бактерій обзаводитися набутою стійкістю до антибіотиків. Тобто, лікар призначає ліки проти конкретної бактерії, а при цьому частина популяції навіть при вбивчих концентраціях препарату зберігає життєздатність. І ці виживші бактерії знову розмножуються – і поступово, під дією природного відбору і горизонтального перенесення генів, в популяції стає все більше і більше мікробів, генетично стійких до даного препарату.

Хоча  резистентність бактерій до ліків існувала завжди, вчені виділяють кілька факторів, які значно прискорили процеси формування резистентності до антибіотиків в наш час:

  • Доступність антибіотиків, яка починаючи з середини минулого століття, зростає семимильними кроками. Можливість купити препарат без рецепта,  веде до неправильного застосування антибіотиків – і, як наслідок, до розвитку резистентності. Саме тому по всьому світу поступово вводиться  заборона продажів антибіотиків без рецепта.
  • Активне використання антибіотиків в сільському господарстві у вигляді кормової добавки для прискорення росту тварин.
  • Попадання антибіотиків з фармацевтичних виробництв в стічні води через їх неякісне очищення.
  • Активне застосування антибактеріальних речовин в низьких концентраціях в навколишньому середовищі – косметика та засоби для догляду за шкірою з антибактеріальним ефектом.

Чим може відповісти на загрозу резистентності бактерій людство, якому зовсім не хочеться втрачати такого ефективного засобу, як антибіотики?

 

Є п’ять основних правилах прийому ліків, які слід враховувати також і при прийомі антибіотиків:

правильний пацієнт

повинен отримувати правильні ліки

в правильний час

в правильній дозі

і правильним способом застосування.

 

Яких  ще правил  слід дотримуватися при лікуванні антибіотиками?

  • Найважливіше правило – проводити лікування до кінця і не зменшувати призначені лікарем дозування. За даними  досліджень, кожна четверта мама не доводить курс антибіотиків, прописаних її дитині, до кінця. У той же час затягувати прийом на більш тривалий термін теж не можна – це дає додатковий шанс інфекції знайти спосіб боротьби з препаратом. Тільки «золота середина» здатна ефективно зупинити інфекцію.
  • Антибіотики вузького спектра, тобто діючі на обмежене число бактерій, безпечніше і краще препаратів широкого спектра. Чим точніше вплив, тим менше шансів на виживання патогенних бактерій.
  • В ідеалі перед призначенням антибіотиків слід пройти обстеження на чутливість до тих препаратів, які будуть призначені.
  • Особливу увагу при лікуванні антибіотиками в лікарнях слід приділити ризику зараження внутрішньолікарняними інфекціями. Це означає, що санітарна обробка та дезінфекція повинні проводитися на максимально доступному рівні.

Дослуховуйтесь до порад свого лікаря і будьте здорові!

Напишіть відгук